Darbo keitimas – dažnas reiškinys šiuolaikinėje darbo rinkoje. Galima įvardyti daugybę priežasčių, skatinančių darbuotojus imtis naujo darbo paieškų. Anksčiau buvo manoma, kad pagrindinė priežastis, lemianti išėjimą iš darbo yra per mažas darbo užmokestis. Tačiau pastaruoju metu vis labiau akcentuojamos kitos priežastys, kurios darbuotojams yra kur kas svarbesnės nei darbo užmokestis.

Darbo užmokestis ne toks svarbus

Darbo užmokestis jau nebėra pagrindinė išėjimo iš darbo priežastis. Darbuotojams daug svarbiau vidinė įmonės kultūra, geras emocinis klimatas, galimybės save realizuoti, sutarti su kolegomis bei vadovu. Darbo keitimas gali būti natūralus reiškinys, kai pasikeitus gyvenimo aplinkybėms būtinas kitas darbas, tačiau dažnu atveju darbas keičiamas dėl konkrečių situacijų, susiklosčiusių darbe.

Taigi, kokios priežastys lemia darbuotojų išėjimą iš darbo?

Stresas darbe. Niekam ne paslaptis, kad darbe patiriamas stresas darbuotojui sukelia diskomfortą. Ši priežastis yra svarbi, apsisprendžiant ar keisti esamą darbą ir pradėti ieškoti kito. Streso priežasčių gali būti įvairiausių: prastas kolegų emocinis nusiteikimas, nesutarimai su kolegomis ar vadovu ir pan.

Skirtingos vertybės. Prieš pradedat dirbti svarbu išsiaiškinti ar sutampa darbuotojo ir darbdavio lūkesčiai bei vertybės. Šių aspektų nesutapimas prisideda prie dažnos darbuotojų kaitos. Netinkamai pasirinktas darbo pobūdis, per didelis darbo krūvis, viršvalandžiai, darbo grafikas, kai sunku suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą taip pat prisideda prie darbo keitimo.

Asmeninio ir profesinio tobulėjimo poreikis. Dažnas darbuotojas nori realizuoti sukauptas žinias ir tobulėti kaip specialistas. Kai negali panaudoti visų turimų žinių, jautiesi esantis netinkamoje vietoje. Jei nori kilti karjeros laiptais, bet yra ribotos galimybės, tuomet gali kilti minčių apie perspektyvesnio darbo paieškas.

Grįžtamojo ryšio nebuvimas. Grįžtamasis ryšys yra vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių atliekamo darbo kokybę. Svarbu ne tik paskatinimai ir pagyrimai, bet ir pamokymai, konstruktyvios pastabos. Tai puiki priemonė tobulėti ne tik darbuotojui, bet ir visai komandai. Negaudamas grįžtamojo ryšio, darbuotojas jaučiasi neįvertintas, o tai skatina galvoti apie naują darbą.

Visos anksčiau išvardytos priežastys lemia darbuotojų kaitą. Kyla natūralus klausimas, kokių priemonių imtis, siekiant sustabdyti tai?

Kaip sukurti stiprią ir motyvuotą komandą?

Rekomenduojame kalbėtis su darbuotojais, klausyti ir išgirsti juos, reaguoti į nusiskundimus, objektyviai juos vertinti, ieškoti problemų sprendimo būdų.

Taip pat, svarbu suteikti darbuotojams grįžtamąjį ryšį, aptarti jų darbo rezultatus, domėtis kaip sekasi atlikti paskirtas užduotis, su kokiais sunkumais susiduria, kuo gali pasidžiaugti. Metiniai pokalbiai yra viena iš galimybių vadovams suprasti kaip jaučiasi darbuotojas, kaip jam sekasi, kokie lūkesčiai karjeros ir atlyginimo klausimais.

Norint, kad darbuotojai gerai jaustųsi darbe ir nenorėtų jo palikti, siūlome kurti draugišką atmosferą darbo vietoje, organizuoti kolektyvo renginius, susitikimus, išvykas, skatinti darbuotojų komunikaciją, tarpusavio bendradarbiavimą.

Motyvacinė sistema padeda išsaugoti darbuotojus. Ji turėtų apimti visų kvalifikacijų darbuotojus, nuo nekvalifikuotų darbuotojų, specialistų iki aukščiausios grandies vadovų. Kalbant apie motyvavimo priemones, rekomenduojame naudoti ne tik materialinius paskatinimus, bet ir kitokio pobūdžio skatinimo priemones.

Finansiniais paskatinimais sukuriama trumpalaikė motyvacija. Daug svarbiau asmeninis dėmesys darbuotojui bei grįžtamasis ryšys. Siūlome kalbėtis, kurti jaukią, šiltą, palaikančią aplinką. Paskatinti darbuotojus galima padovanojant laisvadienį ar suteikiant galimybę pasirinktą dieną dirbti iš namų ir pan. Kiekvienos įmonės vadovas turėtų kūrybiškai pažiūrėti į nematerialias darbuotojų skatinimo priemones, atsižvelgti į savo galimybes, girdėti savo darbuotojus ir priimti tinkamiausius sprendimus.

Jei nusprendėte keisti darbą ar ieškote darbuotojų – JUGUM personalo specialistai pasiruošę jums padėti. Visus darbo pasiūlymus galite matyti jugum.lt darbų skiltyje.

https://jugum.lt/darbo-pasiulymai/