Gyvenant technologijų amžiuje, darbas iš namų, kitaip - nuotolinis darbas arba teledarbas, tampa vis populiaresnis.

Dažniausiai teledarbą renkasi kūrybinį darbą dirbantys žmonės, dizaineriai, administracijos darbuotojai, IT specialistai, programuotojai, žurnalistikos darbuotojai, projektų vadovai, vertėjai, analitikai, elektroninės prekybos specialistai ir kt.

Nuotolinis darbas ne visiems yra tinkamas dėl darbo pobūdžio bei asmeninių savybių. Darbui iš namų yra reikalingi tam tikri įgūdžiai, tokie kaip struktūruotumas, gebėjimas planuoti savo laiką bei motyvacijos, valios turėjimas.

Žiniasklaidoje paplitusi nevienareikšmiška nuomonė apie darbą iš namų. Vieni įžvelgia daugiau privalumų, kiti  – pastebi trūkumus. Įdarbinimo agentūra JUGUM kviečia diskutuoti, kokias galimybes suteikia darbas iš namų, ir kokie iššūkiai kyla dirbant nuotolinį darbą.

DARBAS IŠ NAMŲ – GALIMYBĖS:

Laisvė planuoti savo laiką. Dirbant nuotolinį darbą, atsiranda galimybė laisvai derinti darbo laiką ir asmeninį gyvenimą. Čia svarbus asmens sąmoningumas gebėti tinkamai planuoti darbo ir poilsio laiką. Tokiu būdu darbuotojas ugdo savarankiškumą, tampa atsakingas už prioritetų susidėliojimą. Nepaisant to, kokiu metu darbuotojas nusprendžia dirbti, darbo rezultatus vadovui privalo pristatyti sutartu laiku.

Didesnis produktyvumas. Siekiant nuotolinį darbą paversti produktyviu, svarbu nusistatyti tikslias darbo valandas bei turėti patogią darbo vietą su kuo mažiau pašalinių trukdžių. Taip pat prie darbo efektyvumo prisideda ir tai, kad darbuotojas gavęs galimybę dirbti nuotoliniu būdu, stengiasi dirbti gerai ir neprarasti šios privilegijos.

2015 m. Kalifornijos Stanfordo universiteto mokslininkai atliktu tyrimu nustatė, kad pradėjus dirbti iš namų vienos Kinijos kelionių agentūros skambučių centro darbuotojų darbo produktyvumas padidėjo 13%. Pagrindine priežastimi mokslininkai laiko jaukesnę ir patogesnę namų aplinką, kai kiekvienas darbuotojas gali susikurti sau priimtiną ir patogią darbo vietą.

Pinigų ir laiko sąnaudos. Pasirinkus nuolatinį darbą iš namų, galima sutaupyti kelionės ir maisto sąskaita, tačiau jei namuose dirbama kartą per savaitę ar net rečiau, išlaidos kelionei ir pietums stipriai nesikeičia.

Dirbant namuose taupomas ir laikas važiuojant į darbą ir grįžtant iš jo, ypač jei tenka važiuoti nemažą atstumą bei piko metu. Kelionei į darbą ir iš jo skirtą laiką galima išnaudoti mėgstamoms veikloms ar poilsiui.

DARBAS IŠ NAMŲ – IŠŠŪKIAI:

Psichologiniai iššūkiai. Pagrindinis iššūkis, kuris kyla pasirinkus nuotolinį darbą – neatskiriamas asmeninis ir profesinis gyvenimas, kai dirbama ir ilsimasi toje pačioje vietoje. Tokia situacija ilgainiui pradeda kelti įtampą. Darbuotojas pradeda neatskirti darbo ir poilsio laiko, jam sunku atsiriboti ir atitrūkti nuo darbo. Išsibalansavus rutinai, žmogui pasidaro sunku kokybiškai ir laiku atlikti paskirtas užduotis bei turėti laisvalaikį ir skirti laiko poilsiui.

Socializacijos stoka. Dirbant kartu su kolegomis biure, yra kuriama kolektyvinė dvasia, kolegos vieni kitus pažįsta, bendrauja, leidžia kartu laiką pertraukų metu, diskutuoja darbiniais klausimais. Dirbdamas namuose darbuotojas neturi galimybės bendrauti su bendradarbiais, klausti jų nuomonės, dalintis patiriamais sunkumais ar patirtimis.

Mažesnės galimybės parodyti savo potencialą. Kai darbuotojai dirba nuotolinį darbą, darbdavys praranda galimybę sekti ir koordinuoti jo veiklą. Dirbant iš namų yra sunkiau pastebėti geriausias darbuotojo savybes bei potencialą.

JUGUM komanda rekomenduoja, svarstant apie darbą namuose, įvertinti savo asmenines savybes, galinčius kilti iššūkius bei darbo pobūdį.